Jak zapobiec siwieniu u mężczyzn

Siwienie, zwłaszcza w młodym wieku dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Już po dwudziestym roku życia, wielu mężczyzn zauważa na swej skroni lub na czubku głowy pierwsze białe włoski. Nie jest to przyjemne, kiedy w żaden sposób nie można sobie poradzić z postępującym siwieniem. Jest to problem nie tylko psychologiczny, ale i społeczny. Jakże często można spotkać się z reakcjami: taki młody a już siwieje, ma dopiero dwadzieścia lat a już siwe włosy. Nic dziwnego, że wywołuje to poważny dyskomfort, a nawet zaniżoną samoocenę.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak pierwsze siwe włosy mogą wpływać na kontakt mężczyzn z płcią piękną. Przecież srebrzyste włoski to symptomy starzenia, nie jest to, zatem powód do zadowolenia a dla mężczyzny wręcz oznaka słabości. W końcu moc biblijnego siłacza Samsona tkwiła we włosach. Jak więc przywrócić mężczyźnie wiarę w siebie, zwiększyć poczucie własnej wartości i zadbać o młodszy wygląd? Warto próbować przeciwdziałać siwieniu. A już na pewno, należy szukać przyczyn i eliminować je w młodym wieku.

Powodem mogą być choroby a nie tylko geny jak uważa większość z nas. Jeśli wykluczymy już przyczyny chorobowe, należy zastanowić się czy nie prowadzimy zbyt stresującego trybu życia. Długotrwały stresowy tryb życia wpływa niekorzystnie na cały organizm, może też blokować dopływ barwnika, jakim jest melanina do włosów. I nie są to żarty. Stres, bowiem bywa winowajcą poważnego osłabienia organizmu, nierzadko doprowadzając nawet do ciężkich chorób. W takim układzie można sięgnąć po suplementy przeciw siwieniu, specjalnie przeznaczone dla mężczyzn. Niektóre z nich są skomponowane na bazie ziół, które wnikając w cebulki włosowe potrafią aktywować barwnik włosowy, zanim jeszcze włos stanie się siwy. Także suplementacja witaminy B12 i B6, może się okazać skuteczna, jeśli z badań wynika, że mamy jej niedobory.

Minimalizować ryzyko siwienia można również poprzez ich ochronę przed szkodliwym działaniem promieniu UV, jeść więcej produktów zbożowych pełnoziarnistych, eliminować niektóre używki lub ograniczać ich spożycie; mowa o kawie i alkoholu. Dobrze jest ograniczyć spożywanie cukru, co generalnie dobrze wpływa na cały organizm. Z niektórych źródeł wiadomo także, iż buraki czerwone a dokładnie naturalny sok z nich mogą przeciwdziałać siwieniu. Dodatkowo taki sok, jest wskazany przy anemii, pomaga odbudowywać czerwone krwinki.